RNCS1206BKE57K6
Mfr.Part #
RNCS1206BKE57K6
Description
RES 57.6K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
57.6kOhm
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
1206 (3216 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RNCS1206BKE57K6
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE57K6
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 57.6kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C