RNCS1206BKE56K9
Mfr.Part #
RNCS1206BKE56K9
Description
RES PREC, 56.9 KOHM, 1206, 0.1%,
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Resistance :
56.9 kOhms
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCS1206BKE56K9
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE56K9
RNCS Series, Thin Film, 56.9 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C