RNCS1206BKE54K2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS1206BKE54K2
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 54.2K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Working Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
54.2kOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Series :
RNCS
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
12 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCS1206BKE54K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE54K2
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 54.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C