RNCS1206BKE53R6
Mfr.Part #
RNCS1206BKE53R6
Description
RES 53.6 OHM 0.1% 1/8W 1206
Tape and Reel (TR)
Published :
Resistance :
53.6Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
125mW
Height :
660.4μm
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNCS1206BKE53R6
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE53R6
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 53.6Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C