RNCS1206BKE499K
Mfr.Part #
RNCS1206BKE499K
Description
RES 499K OHM 0.1% 1/8W 1206
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
499kOhm
Working Voltage :
150V
RNCS
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Additional Feature :
High Precision
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
yes
Power Rating :
250mW
Datasheets
RNCS1206BKE499K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE499K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 499kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C