RNCS1206BKE301K
Mfr.Part #
RNCS1206BKE301K
Description
RES 301K OHM 0.1% 1/8W 1206
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Resistance :
301kOhm
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, 7 INCH
Working Voltage :
150V
Datasheets
RNCS1206BKE301K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE301K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 301kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C