RNCS1206BKE294K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS1206BKE294K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES PREC, 294 KOHM, 1206, 0.1%,
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
Series :
RNCS
Height - Seated (Max) :
0.026" (0.65mm)
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package :
Digi-Reel?
Power (Watts) :
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thin Film Resistors
Features :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Technology :
Thin Film
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Subcategory :
Resistors
Size Code :
Size / Dimension :
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Composition :
Thin Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Resistance :
294 kOhms
Number of Terminations :
2
Datasheets
RNCS1206BKE294K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE294K
RNCS Series, Thin Film, 294 kOhms, 0.125W, 1/8W, ±0.1%, -55°C ~ 155°C