RNCS1206BKE28K0
Mfr.Part #
RNCS1206BKE28K0
Description
RES 28K OHM 0.1% 1/8W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
660.4μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
28kOhm
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCS1206BKE28K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE28K0
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 28kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C