RNCS1206BKE25K8
Mfr.Part #
RNCS1206BKE25K8
Description
RES 25.8K OHM 0.1% 1/8W 1206
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
1206 (3216 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Additional Feature :
High Precision
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
25.8kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
RNCS1206BKE25K8
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE25K8
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 25.8kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C