RNCS1206BKE21K0
Mfr.Part #
RNCS1206BKE21K0
Description
RES 21K OHM 0.1% 1/8W 1206
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
High Precision
Resistance :
21kOhm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCS1206BKE21K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE21K0
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 21kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C