RNCS1206BKE20R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS1206BKE20R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 20 OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
PRECISION
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RNCS
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
ECCN Code :
EAR99
Composition :
Thin Film
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Resistance :
20Ohm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RNCS1206BKE20R0
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE20R0
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 20Ohm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C