RNCS1206BKE1K54
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS1206BKE1K54
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 1.54K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.120Lx0.061W 3.05mmx1.55mm
Construction :
RECTANGULAR
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.54kohm
Max Power Dissipation :
125mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Composition :
Thin Film
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, 7 INCH
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Ratings :
AEC-Q200
Height :
660.4μm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCS
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Working Voltage :
150V
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.1%
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RNCS1206BKE1K54
Stackpole Electronics, Inc. RNCS1206BKE1K54
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 1.54kOhm, 0.125W 1/8W, ±0.1%, -55°C~155°C