RNCS0805BKC2K49
Mfr.Part #
RNCS0805BKC2K49
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 2.49K OHM 0.1% 1/10W 0805
Additional Feature :
High Precision
Tolerance :
±0.1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
2.49kOhm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Working Voltage :
100V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RNCS0805BKC2K49
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0805BKC2K49
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 2.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C