RNCS0603BTE7K50
Mfr.Part #
RNCS0603BTE7K50
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 7.5K OHM 0.1% 1/16W 0603
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Additional Feature :
High Precision
Working Voltage :
50V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±0.1%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
7.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
RNCS0603BTE7K50
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BTE7K50
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 7.5kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C