RNCS0603BTE5K62
Mfr.Part #
RNCS0603BTE5K62
Description
RES 5.62K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
50V
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
5.62kOhm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W