RNCS0603BKE750R
Mfr.Part #
RNCS0603BKE750R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/16W 0603
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Additional Feature :
PRECISION
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
63mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±0.1%
Published :
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Tin
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
750Ohm
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Datasheets
RNCS0603BKE750R
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE750R
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 750Ohm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C