RNCS0603BKE6K49
Mfr.Part #
RNCS0603BKE6K49
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 6.49K OHM 0.1% 1/16W 0603
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
6.49kOhm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Additional Feature :
High Precision
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
ROHS3 Compliant
Working Voltage :
50V
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.063W 1/16W