RNCS0603BKE4K75
Mfr.Part #
RNCS0603BKE4K75
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 4.75K OHM 0.1% 1/16W 0603
Stock
18
In Stock :
18
RNCS
Width :
787.4μm
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Published :
2012
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
0603
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
4.75kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
ROHS3 Compliant
Length :
1.5494mm
Surface Mount
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
63mW
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RNCS0603BKE4K75
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE4K75
RNCS Series, Thin Film, 4.75kOhms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C