RNCS0603BKE316K
Mfr.Part #
RNCS0603BKE316K
Description
RES 316K OHM 0.1% 1/16W 0603
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
50V
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
0603 (1608 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
2
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
High Precision
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Series :
RNCS
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Tolerance :
±0.1%
Mount :
Resistance :
316kOhm
Datasheets
RNCS0603BKE316K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE316K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 316kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C