RNCS0603BKE27K4
Mfr.Part #
RNCS0603BKE27K4
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 27.4K OHM 0.1% 1/16W 0603
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Additional Feature :
PRECISION
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Height :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
50V
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Tolerance :
±0.1%
2
Max Power Dissipation :
63mW
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Construction :
RECTANGULAR
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Resistance :
27.4kOhm
12 Weeks
Published :
Datasheets
RNCS0603BKE27K4
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE27K4
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 27.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C