RNCS0603BKE182K
Mfr.Part #
RNCS0603BKE182K
Description
RES 182K OHM 0.1% 1/16W 0603
Tolerance :
±0.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
182kOhm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Height :
558.8μm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
63mW
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RNCS
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Working Voltage :
50V
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
High Precision
Contact Plating :
Tin
Datasheets
RNCS0603BKE182K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE182K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 182kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C