RNCS0603BKE14R7
Mfr.Part #
RNCS0603BKE14R7
Description
RES 14.7 OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance :
14.7Ohms
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Contact Plating :
Tin
RNCS
Width :
787.4μm
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
10 Weeks
1 (Unlimited)
Published :
Height :
558.8μm
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.5494mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCS0603BKE14R7
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE14R7
RNCS Series, Thin Film, 14.7Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C