RNCS0603BKE133K
Mfr.Part #
RNCS0603BKE133K
Description
RES 133K OHM 0.1% 1/16W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Resistance :
133kOhm
Tolerance :
±0.1%
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Mount :
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Max Power Dissipation :
63mW
Working Voltage :
50V
Series :
RNCS
ECCN Code :
EAR99
AEC-Q200
Datasheets
RNCS0603BKE133K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE133K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 133kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C