RNCS0603BKE130K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCS0603BKE130K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 130K OHM 0.1% 1/16W 0603
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Composition :
Thin Film
Size / Dimension :
0.061Lx0.031W 1.55mmx0.80mm
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
50V
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
130kOhm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
RNCS
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Additional Feature :
High Precision
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RNCS0603BKE130K
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0603BKE130K
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 130kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C