RNCS0402DTC30K1
Mfr.Part #
RNCS0402DTC30K1
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 30.1K OHM 0.5% 1/16W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
30.1kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Additional Feature :
High Precision
Datasheets
RNCS0402DTC30K1
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0402DTC30K1
FIXED RESISTOR RNCS Series, Thin Film, 30.1kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C