RNCS0402DTC10R0
Mfr.Part #
RNCS0402DTC10R0
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 10 OHM 0.5% 1/16W 0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
990.6μm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±0.5%
Published :
Mount :
Surface Mount
Width :
508μm
Resistance :
10Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Series :
RNCS
Height :
355.6μm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Datasheets
RNCS0402DTC10R0
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0402DTC10R0
RNCS Series, Thin Film, 10Ohms, 0.063W 1/16W, ±0.5%, -55°C~155°C