RNCS0402BTE3K30
Mfr.Part #
RNCS0402BTE3K30
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 3.3K OHM 0.1% 1/16W 0402
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
3.3kOhm
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Mounting Feature :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RNCS0402BTE3K30
Stackpole Electronics, Inc. RNCS0402BTE3K30
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RNCS Series, Thin Film, 3.3kOhm, 0.063W 1/16W, ±0.1%, -55°C~155°C