RN4871-I/RM130
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN4871-I/RM130
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD BLUETOOTH CHIP SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Supply Voltage :
3.3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Frequency Range :
2.402 GHz to 2.48 GHz
Protocol :
Bluetooth v5.0
Height :
2.1mm
Utilized IC / Part :
RN4871
Height Seated (Max) :
2.16mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
RF Family/Standard :
Bluetooth
Sensitivity :
-90dBm
Maximum Data Rate :
10 kbps
Shielding :
Shielded
Microchip
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Channels :
40
Length :
11.5mm
Product Category :
Bluetooth Modules - 802.15.1
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
Packaging :
Tray
Product Type :
Bluetooth Modules
Firmware Version :
1.3.0
Serial Interfaces :
HCI, I2C, UART
Base Product Number :
RN4871
Number of Terminations :
16
Interface Type :
UART
Subcategory :
Wireless and RF Modules
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Functions :
1
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Package / Case :
16-SMD Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Compliant
Frequency :
2.4GHz
Modulation :
GFSK
RoHS :
Details
Antenna Type :
Integrated, Chip
JESD-30 Code :
R-XXMA-N16
Maximum Output Power :
0dBm
Type :
Bluetooth Low Energy Module
Surface Mount :
yes
Class :
Bluetooth Low Energy (BLE)
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Package :
Tray
Mounting :
Surface Mount
Voltage - Supply :
1.9V~3.6V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Supplier Package :
SMD Module
Power - Output :
0dBm
Pin Count :
16
Current - Transmitting :
13mA
Dimensions :
9 x 11.5 x 2.1mm
Width :
9mm
Screening Level :
Industrial
Mounting Type :
Product Status :
Active
Memory Size :
256kB Flash 32kB ROM 24kB SRAM
Output Power :
Current - Receiving :
13mA
Data Rate :
10kbps
Terminal Form :
NO LEAD
Datasheets
RN4871-I/RM130
Microchip Technology RN4871-I/RM130
2.4GHz Bluetooth -40°C~85°C 1.9V~3.6V I2C, AIO, PIO, PWM, SPI, UART Tray Integrated, Chip 10kbps 0dBm Bluetooth v5.0 -90dBm 16-SMD Module
RN4871-I/RM130 Overview
Surface Mount is used for RF Transceiver' mounting.As you can see, this RF Transceiver module contains 16 terminations.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.There is 1.9V~3.6V voltage limit on the RF Transceiver.The RF Transceiver Module operates at a frequency of 2.4GHz.
RN4871-I/RM130 Features
  • 16 terminations
  • 1.9V~3.6V volts