RN4870-I/RM130
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RN4870-I/RM130
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
33-SMD Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD BLUETOOTH CHIP SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Class :
Bluetooth Low Energy (BLE)
Width :
12mm
Terminal Form :
NO LEAD
Dimensions :
12 x 22 x 2.4mm
Subcategory :
Wireless and RF Modules
Height Seated (Max) :
2.46mm
Frequency :
2.4GHz
JESD-30 Code :
R-XXMA-N33
RoHS :
Details
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Supplier Package :
SMD Module
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Screening Level :
TS 16949
Data Rate :
10kbps
Product Category :
Bluetooth Modules - 802.15.1
Shielding :
Shielded
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Microchip
Type :
Bluetooth 4.2 Low Energy Module
Package :
Tray
Base Product Number :
RN4870
Modulation Technique :
GFSK
Memory Size :
256kB Flash 32kB ROM 24kB SRAM
Height :
2.4mm
Operating Supply Voltage :
3.3 V
Packaging :
Tray
Number of Channels :
1
Serial Interfaces :
HCI, I2C, UART
Brand :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
RF Family/Standard :
Bluetooth
Product Status :
Active
Frequency Range :
2.402 GHz to 2.48 GHz
Number of Functions :
1
Voltage - Supply :
1.9V~3.6V
Antenna Type :
Integrated, Chip
Sensitivity :
-90dBm
Output Power :
0 dBm
Maximum Output Power :
0dBm
Operating Frequency :
2.402 to 2.48 GHz
Product Type :
Bluetooth Modules
Modulation :
GFSK
Mounting :
Surface Mount
Power - Output :
Mounting Style :
SMD/SMT
Surface Mount :
yes
Firmware Version :
1.3.0
Supply Voltage :
3.3V
Protocol :
Bluetooth v5.0
Number of Terminations :
33
Series :
Mounting Type :
Current - Receiving :
13mA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Package / Case :
33-SMD Module
Length :
22mm
Pin Count :
33
Current - Transmitting :
13mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Interface Type :
UART
Utilized IC / Part :
RN4870
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Maximum Data Rate :
10 kbps
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Datasheets
RN4870-I/RM130
Microchip Technology RN4870-I/RM130
2.4GHz Bluetooth -40°C~85°C 1.9V~3.6V I2C, AIO, PIO, PWM, SPI, UART Tray Integrated, Chip 10kbps 0dBm Bluetooth v5.0 -90dBm 33-SMD Module
RN4870-I/RM130 Overview
In this case, RF Transceiver' mounting method is Surface Mount.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Tray package.In this RF Transceiver module, there are a total of 33 terminations.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As a member of the -- family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.1.9V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.
RN4870-I/RM130 Features
Tray package
33 terminations
1.9V~3.6V volts