RMC50A-2-N
Mfr.Part #
RMC50A-2-N
Description
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V
Width :
31mm
Min Operating Temperature :
-10°C
Efficiency :
70%
Operating Temperature :
-10°C~65°C
Published :
Current - Output 2 :
1.2A
Output Power :
50W
Output Current :
5A
Weight :
350g
Approval Agency :
cURus
Max Operating Temperature :
65°C
Length :
155mm
Depth :
93mm
Current - Output (Max) :
5A 1.2A 500mA
Voltage - Output 1 :
5V
Series :
RMC (50W)
Voltage - Isolation :
2kV
Minimum Load Required :
No
Output Voltage :
5V
Current - Output 1 :
5A
Size / Dimension :
6.10Lx1.22W x 3.66 H 155.0mmx31.0mmx93.0mm
Current - Output 3 :
500mA
Voltage - Output 2 :
12V
Applications :
ITE (Commercial)
Input Current :
1.5A
Mount :
Panel
Voltage - Input :
85V~132VAC
Lead Free :
Lead Free
Type :
Open Frame
Height :
93mm
Power Rating :
50W