RM75N60T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM75N60T2
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CHANNEL 60V 75A TO220-3
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Product Status :
Active
RoHS :
Y
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2350 pF @ 25 V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation (Max) :
110W (Tc)
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 2350pF
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
FET Type :
N-Channel
Voltage :
Vdss - 60V
FET Feature :
Vgs (Max) :
±20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
75A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
11.5mOhm @ 30A, 10V
Packaging :
Case - TO-220-3L
Package / Case :
TO-220-3
Series :
Package :
Tube
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rectron
Datasheets
RM75N60T2
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM75N60T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Voltage:Vdss - 60V, Package / Case:TO-220-3, Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), RM75N60T2 pinout, RM75N60T2 datasheet PDF, RM75N60T2 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM75N60T2 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM75N60T2
N-Channel Case - TO-220-3L 11.5mOhm @ 30A, 10V ±20V 2350 pF @ 25 V 60 V TO-220-3
RM75N60T2 Overview
A device's maximum input capacitance is 2350 pF @ 25 V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.To operate this transistor, you need to apply a 60 V drain to source voltage (Vdss).
RM75N60T2 Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)