RM1A4N150S6
Mfr.Part #
RM1A4N150S6
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 150V 1.4A SOT23-6
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Power Dissipation (Max) :
1.56W (Tc)
RoHS :
Y
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Series :
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
480mOhm @ 1A, 10V
Package / Case :
SOT-23-6
Rectron
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
1.4A (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
150 V
Supplier Device Package :
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 350pF
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
6V, 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
700 pF @ 25 V
Voltage :
Vdss - 150V
FET Feature :
Packaging :
Case - SOT23-6
Vgs (Max) :
±20V
Datasheets
RM1A4N150S6
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM1A4N150S6 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-50°C ~ 150°C (TJ), Package / Case:SOT-23-6, Mounting Type:Surface Mount, Voltage:Vdss - 150V, RM1A4N150S6 pinout, RM1A4N150S6 datasheet PDF, RM1A4N150S6 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM1A4N150S6 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM1A4N150S6
N-Channel Case - SOT23-6 480mOhm @ 1A, 10V ±20V 700 pF @ 25 V 150 V SOT-23-6
RM1A4N150S6 Overview
A device's maximal input capacitance is 700 pF @ 25 V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This transistor requires a 150 V drain to source voltage (Vdss).
RM1A4N150S6 Features
a 150 V drain to source voltage (Vdss)