RM120N85T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RM120N85T2
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 85V 120A TO220-3
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS :
Y
Rectron
Packaging :
Case - TO-220
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Product Type :
MOSFET
Channel Mode :
Enhancement
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.3mOhm @ 60A, 10V
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
MOSFET
Drain to Source Voltage (Vdss) :
85 V
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 5500pF
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Polarity :
N-Channel
FET Type :
N-Channel
Supplier Device Package :
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 250μA
Product Status :
Active
Series :
Package / Case :
Rise Time :
12.5 ns
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
5500 pF @ 40 V
Vgs (Max) :
±20V
Transistor Type :
1 N-Channel
Configuration :
Single
Voltage :
Vdss - 85V
Subcategory :
MOSFETs
Number of Channels :
1 Channel
Maximum Operating Temperature :
+ 175 C
Package :
Tube
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A (Tc)
Brand :
Rectron
Mounting Style :
Through Hole
Power Dissipation (Max) :
160W (Tc)
FET Feature :
Datasheets
RM120N85T2
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N85T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Mounting Type:Through Hole, Package / Case:TO-220-3, Voltage:Vdss - 85V, Number of Channels:1 Channel, RM120N85T2 pinout, RM120N85T2 datasheet PDF, RM120N85T2 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N85T2 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM120N85T2
N-Channel Case - TO-220 5.3mOhm @ 60A, 10V ±20V 5500 pF @ 40 V 85 V TO-220-3
RM120N85T2 Overview
Input capacitance, CI, is defined as the capacitance between two input terminals of an op amp with one input grounded, and the input capacitance of this device is 5500 pF @ 40 V.In order to operate this transistor, a voltage of 85 V is needed from the drain to the source (Vdss).
RM120N85T2 Features
a 85 V drain to source voltage (Vdss)