RM120N30T2
Mfr.Part #
RM120N30T2
Manufacturer
Rectron USA
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 30V 120A TO220-3
Manufacturer :
Rectron USA
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
120A (Ta)
Mounting Type :
Through Hole
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Rectron
Package :
Tube
Supplier Device Package :
TO-220-3
Vgs (Max) :
±20V
Power Dissipation (Max) :
120W (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
3.5mOhm @ 20A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Voltage :
Vdss - 30V
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
FET Feature :
Packaging :
Case - TO-220-3L
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3550 pF @ 25 V
Series :
RoHS :
Y
Product Status :
Active
Package / Case :
Capacitance :
Input Capacitance (Ciss) - 3550pF
Datasheets
RM120N30T2
Introducing Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N30T2 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ), Voltage:Vdss - 30V, Package / Case:TO-220-3, RM120N30T2 pinout, RM120N30T2 datasheet PDF, RM120N30T2 amp .Beyond Transistors - FETs, MOSFETs - Single Rectron USA RM120N30T2 ,we also offer EPC2019, EPC2053, EPC2015C, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Rectron USA RM120N30T2
N-Channel Case - TO-220-3L 3.5mOhm @ 20A, 10V ±20V 3550 pF @ 25 V 30 V TO-220-3
RM120N30T2 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 3550 pF @ 25 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 30 V is required between drain and source (Vdss).
RM120N30T2 Features
a 30 V drain to source voltage (Vdss)