RL187-273J-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RL187-273J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 27MH 30MA 80 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Material - Core :
Ferrite
Military Standard :
Not
Max DC Current :
30mA
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
100 @ 79.6kHz
Type :
Wirewound
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.441 11.20mm
Current Rating :
30mA
Lead/Base Style :
Radial
Inductance :
27mH
Construction :
Cylindrical
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Number of Pins :
2
Mount :
Through Hole
Published :
Series :
RL187
HTS Code :
Inductance Tolerance :
5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
5mm
Mounting Type :
Through Hole
Height :
11.2014mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielding :
No
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Test Frequency :
79.6kHz
Q Factor :
100
Quality Factor-Min (at L-nom) :
100
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
80Ohm Max
Radiation Hardening :
No
Frequency - Self Resonant :
300kHz
Inductor Application :
DC-DC Converter
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±5%
DC Current :
30mA
Datasheets
RL187-273J-RC
Bourns, Inc. RL187-273J-RC
RL187-273J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD