RL181S-272J-RC
Mfr.Part #
RL181S-272J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 2.7MH 55MA 5.8 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Q @ Freq :
70 @ 50kHz
Lead Pitch :
5mm
Frequency - Self Resonant :
480kHz
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Cylindrical
Current Rating :
55mA
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Number of Terminations :
2
DC Current :
55mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Wirewound
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead/Base Style :
Radial
Tolerance :
±5%
Packing Method :
Bulk
DC Resistance (DCR) :
5.8Ohm Max
Lead Diameter :
700 µm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Functions :
1
Radiation Hardening :
No
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Q Factor :
70
Packaging :
Tube
Inductance :
2.7mH
Max DC Current :
55mA
Diameter :
10.5mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Height :
14mm
Inductor Application :
DC-DC Converter
Test Frequency :
1kHz
HTS Code :
Shielding :
yes
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 50 KHZ
Published :
Series :
RL181S
Military Standard :
Not
Datasheets
RL181S-272J-RC
Bourns, Inc. RL181S-272J-RC
RL181S-272J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD