RL181S-152J-RC
Mfr.Part #
RL181S-152J-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Description
FIXED IND 1.5MH 70MA 4 OHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Shielding :
yes
HTS Code :
Frequency - Self Resonant :
640kHz
Test Frequency :
1kHz
Type :
Wirewound
Lead Pitch :
5mm
Packaging :
Bulk
Construction :
Cylindrical
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Series :
RL181S
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.413Dia 10.50mm
Lead Length :
5mm
Height :
13.9954mm
DC Current :
70mA
Special Feature :
Q IS MEASURED AT: 50 KHZ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.7 mm
Material - Core :
Ferrite
Military Standard :
Not
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
70mA
Max DC Current :
70mA
Published :
Lead/Base Style :
Radial
Inductor Application :
DC-DC Converter
Inductance :
1.5mH
Q @ Freq :
70 @ 50kHz
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Factory Lead Time :
16 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
DC Resistance (DCR) :
4Ohm Max
Tolerance :
±5%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Datasheets
RL181S-152J-RC
Bourns, Inc. RL181S-152J-RC
RL181S-152J-RC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD