RL0816S-240-F
Mfr.Part #
RL0816S-240-F
Manufacturer
Susumu
Description
RES SMD 24 OHM 1% 1/5W 0603
Manufacturer :
Susumu
Composition :
Thin Film
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
24Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Series :
RL
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
200mW
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Feature :
Current Sense
Published :
Tolerance :
±1%
Datasheets
RL0816S-240-F
Susumu RL0816S-240-F
RL Series, Thin Film, 24Ohm, 0.2W 1/5W, ±1%, -55°C~125°C