RL0816S-1R0-G
Mfr.Part #
RL0816S-1R0-G
Manufacturer
Susumu
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1 OHM 2% 1/5W 0603
Manufacturer :
Susumu
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Series :
RL
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
125mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Current Sense
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
0/ +200ppm/°C
Composition :
Thin Film
Height :
450μm
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Resistance :
1Ohm
Tolerance :
±2%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Chip
Case Code (Imperial) :
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Datasheets
RL0816S-1R0-G
Susumu RL0816S-1R0-G
FIXED RESISTOR RL Series, Thin Film, 1Ohm, 0.2W 1/5W, ±2%, -55°C~125°C