RL0805JR-070R75L
Mfr.Part #
RL0805JR-070R75L
Description
RES 0.75 OHM 5% 1/8W 0805
1 (Unlimited)
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Height :
609.6μm
Max Power Dissipation :
125mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
125mW
Published :
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistance :
750mOhm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Construction :
Chip
Composition :
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RL0805JR-070R75L
YAGEO RL0805JR-070R75L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 750mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C