RL0805JR-070R068L
Mfr.Part #
RL0805JR-070R068L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.068 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Chip
Resistance :
68mOhm
Composition :
Thick Film
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Max Power Dissipation :
125mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RL
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Height :
609.6μm
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±5%