RL0805JR-070R056L
Mfr.Part #
RL0805JR-070R056L
Manufacturer
YAGEO
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 0.056 OHM 5% 1/8W 0805
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Max Power Dissipation :
125mW
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
Surface Mount
Power Rating :
125mW
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
56mOhm
Military Standard :
Not
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Surface Mount :
yes
Composition :
Thick Film
RL
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.25mm
Height :
609.6μm
Construction :
Chip
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±5%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Datasheets
RL0805JR-070R056L
YAGEO RL0805JR-070R056L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 56mOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C