RL0805FR-7W0R22L
Mfr.Part #
RL0805FR-7W0R22L
Description
RES 0.22 OHM 1% 1/4W 0805
Thick Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
609.6μm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated :
150V
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±600ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
Unknown
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
220mOhm
Voltage - Rated DC :
150V
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Weight :
5.499807mg
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Surface Mount :
33 Weeks
Construction :
Chip
Datasheets
RL0805FR-7W0R22L
YAGEO RL0805FR-7W0R22L
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RL Series, Thick Film, 220mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C