RL0805FR-7W0R05L
Mfr.Part #
RL0805FR-7W0R05L
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±1000ppm/°C
Resistance :
50mOhm
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
RL0805FR-7W0R05L
YAGEO RL0805FR-7W0R05L
RL Series, Thick Film, 50mOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~125°C