RJK5014DPP-E0#T2
Mfr.Part #
RJK5014DPP-E0#T2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Description
MOSFET N-CH 500V 19A TO220FP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
TO-220-3 Full Pack
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
19A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
150°C TJ
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1800pF @ 25V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
3
Surface Mount :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Vgs (Max) :
±30V
Configuration :
Single
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Power Dissipation-Max :
35W Tc
Published :
2012
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
46nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A Ta
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
390m Ω @ 9.5A, 10V
Datasheets
RJK5014DPP-E0#T2
Intersil (Renesas Electronics Corporation) RJK5014DPP-E0#T2
N-Channel Tube 390m Ω @ 9.5A, 10V ±30V 1800pF @ 25V 46nC @ 10V 500V TO-220-3 Full Pack
RJK5014DPP-E0#T2 Overview
With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1800pF @ 25V.19A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 500V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
RJK5014DPP-E0#T2 Features
a 500V drain to source voltage (Vdss)