RJK5013DPP-E0#T2
Mfr.Part #
RJK5013DPP-E0#T2
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Description
RJK5013DPP-E0#T2 - SILICON N CHA
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Published :
2012
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Turn On Delay Time :
34 ns
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Operating Temperature :
150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
38nC @ 10V
Mount :
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
465m Ω @ 7A, 10V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Radiation Hardening :
No
Turn-Off Delay Time :
86 ns
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
14A Ta
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Number of Pins :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1450pF @ 25V
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Fall Time (Typ) :
16 ns
Vgs (Max) :
±30V
Rise Time :
24ns
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Continuous Drain Current (ID) :
14A
Datasheets
RJK5013DPP-E0#T2
N-Channel Tube 465m Ω @ 7A, 10V ±30V 1450pF @ 25V 38nC @ 10V 500V TO-220-3 Full Pack
RJK5013DPP-E0#T2 Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 1450pF @ 25V.The drain current is the maximum continuous current the device can conduct, and the continuous drain current (ID) of this device is 14A. Turn-Off delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its turn-off delay time is 86 ns.Turn-on delay time is the time taken to charge the input capacitance of the device before drain current conduction can start, and its delay time is 34 ns.The gate-source voltage, VGS, of a FET transistor is the voltage that falls across the gate-source terminal of the transistor and its voltage can be 30V.Operating this transistor requires a 500V drain to source voltage (Vdss).By using drive voltage (10V), this device helps reduce its overall power consumption.
RJK5013DPP-E0#T2 Features
a continuous drain current (ID) of 14A
the turn-off delay time is 86 ns
a 500V drain to source voltage (Vdss)