RJK1002DPP-E0#T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RJK1002DPP-E0#T2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 70A TO220FP
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Number of Pins :
3
FET Type :
N-Channel
Power Dissipation-Max :
30W Tc
Power Dissipation :
30W
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
7.6m Ω @ 35A, 10V
Mount :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
70A Ta
Factory Lead Time :
16 Weeks
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Packaging :
Tube
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-220-3 Full Pack
Vgs (Max) :
±20V
Operating Temperature :
150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
94nC @ 10V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Continuous Drain Current (ID) :
70A
Pin Count :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
6450pF @ 10V
Datasheets
RJK1002DPP-E0#T2
Intersil (Renesas Electronics Corporation) RJK1002DPP-E0#T2
N-Channel Tube 7.6m Ω @ 35A, 10V ±20V 6450pF @ 10V 94nC @ 10V 100V TO-220-3 Full Pack
RJK1002DPP-E0#T2 Overview
A device's maximum input capacitance is 6450pF @ 10V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its continuous drain current is 70A for this device. Drain current refers to the capacity of the device to conduct continuous current.Generally, the gate-source voltage (VGS) of a FET transistor is the voltage across its gate-source terminal, which is 20V.To operate this transistor, you need to apply a 100V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
RJK1002DPP-E0#T2 Features
a continuous drain current (ID) of 70A
a 100V drain to source voltage (Vdss)