RJK1001DPN-E0#T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RJK1001DPN-E0#T2
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220AB
Manufacturer :
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Operating Temperature :
150°C TJ
Supplier Device Package :
TO-220AB
FET Type :
N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10pF @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.5mOhm @ 40A, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
147nC @ 10V
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Power Dissipation-Max :
200W Tc
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
80A Ta
Datasheets
RJK1001DPN-E0#T2
Intersil (Renesas Electronics Corporation) RJK1001DPN-E0#T2
N-Channel Tube 5.5mOhm @ 40A, 10V 10pF @ 10V 147nC @ 10V 100V TO-220-3
RJK1001DPN-E0#T2 Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 10pF @ 10V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 100V drain to source voltage (Vdss).
RJK1001DPN-E0#T2 Features
a 100V drain to source voltage (Vdss)