RGPR10BM40FHTL
Mfr.Part #
RGPR10BM40FHTL
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
IGBT
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Power - Max :
107W
Td (on/off) @ 25°C :
500ns/4μs
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Gate Charge :
14nC
Package / Case :
Series :
Automotive, AEC-Q101
Input Type :
Standard
Test Condition :
300V, 8A, 100 Ω, 5V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.0V @ 5V, 10A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - Collector (Ic) (Max) :
20A
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~75°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
460V