RF1S50N06
Mfr.Part #
RF1S50N06
Manufacturer
Harris Corporation
Description
50A, 60V, 0.022 OHM, N-CHANNEL
Manufacturer :
Harris Corporation
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Drain-source On Resistance-Max :
0.022Ohm
ECCN Code :
EAR99
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Case Connection :
DRAIN
Terminal Position :
Single
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Transistor Element Material :
SILICON
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
50A
Surface Mount :
yes
Turn On Time-Max (ton) :
95ns
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
DS Breakdown Voltage-Min :
60V
Operating Temperature (Max) :
175°C
Power Dissipation Ambient-Max :
131W